AKCESORIA

Top 5 bajek dla dzieci

10 listopada 2014

Oglądanie tv przez dzieci to temat, który budzi różne emocje i dzieli rodziców na dwa obozy. Z jednej strony entuzjastów, którzy nie widzą nic złego w tym, że ich pociechy spędzają czas w towarzystwie swoich ulubionych kreskówkowych bohaterów. W drugim obozie są natomiast ci, którzy w bajkach dopatrują się zła wcielonego, powodującego zahamowanie mowy, rodzącego agresję i złe postawy. Ja zdaję się być pośrodku i uważam , że  dobrze dobrany repertuar bajkowy w małych ilościach nie wpłynie negatywnie na nasze dzieci. Są bajki, których formy i treści totalnie nie rozumiem. Przykładowo „Koniki Pony” są   przestymulowane, za dużo kolorów, słów, skaczącego obrazu i piskliwych głosów. Być może starsze dzieci są w stanie więcej z tej bajki zrozumieć. Nie sądzę, że 3 latek pojmie co to jest magia, siły zła, demon dysharmonii i chaosu;P Nie chodzi mi nawet o szerzenie jakiś antykościelnych treści, bo byłaby to jakaś groteskowa przesada. Equestria to po prostu nie moja bajka. Poniżej przedstawiam bajki do, których często wracamy i których bohaterowie zawładnęli naszymi sercami.

„Świat małego Ludwika-bajka o dużej roli edukacyjnej, a każdy odcinek uczy czegoś innego: rodzajów przedmiotów codziennego użytku, instrumentów, kolorów, zwierząt. Bajka jest niesmowicie spokojna, w tle leci klasyczna muzyka, a pani kojącycm głosem opisuje przedmioty i sytuacje. Na mnie ta kreskówka działa troszkę usypiająco. Myslę, że można by ją puszczać ludziom znerwicowanym na uspokojenie;P Borys natomiast ją uwielbia.

hqdefault

(obrazek źródło: http://www.youtube.com/watch?v=_RsCOYEk3OY)

UKI– bajka bez słów, bardzo prosta w przekazie, Opowadająca o perypetiach małego, żółtego stworka, z przyjemną muzyką w tle. Podobnie jak Świat małego Ludwika posiada przekaz edukacyjny, uczy kształtów, rozpoznawania przedmiotów. Poza tym jest przyjemna dla oka, a uśmiechnięte postacie i ciepłe kolory powinny się spodobać waszym maluchom. Co ważne każdy 5 minutowy odcinek kończy się sceną, w której Uki idzie spać.  Co ułatwi sprawę wyłączenia telewizora, czy też zamknięcia laptopa.

39318_c

(obrazek źródło:http://www.miniminiplus.pl/program/full/uki_39318)

Tomek i przyjaciele –  Bajka o której krążą już legendy. Podobnie jak świnka Pepa ma swoich zagorzałych entuzjastów albo przeciwników. Szperając po internecie natrafiłam na prawdziwe perełki. Przeciwnicy Tomka piszą, że wyspa Sodor to prawdziwy obóz pracy, w którym biedne lokomotywy pracują dnie i noce, a jedyne co słyszą to, że muszą być użyteczne. Niektórzy rodzice mają niesamowicie wybujałą wyobraźnię, najważniejsza jest jednak opinia dzieci, które uwielbiają Tomka. Osobiście nie znam żadnego chłopca, który źle wypowiedziałby się o tej bajce. My kochamy  Tomka, z wielu powodów. Za pieknie „narysowane” postacie, za wyspę Sodor, która ciągle się zmienia i tak wiele w niej się dzieje. Bajka ta uczy m.in. pracowitości, przyjaźni, szacunku i tego, że zawsze trzeba pomagać.

39808_1

(obrazek źródło: http://www.miniminiplus.pl/program/full/uki_39318)

„Ciekawski George”– zdecydowanie najsympatyczniejsza małpka na świecie, na początku pojawiła się w naszym domu w formie papierowej i zawładnęła naszymi sercami. Hans August i Margaret Rey napisali razem 7 książek o przygodach małej małpki, sprzedały się one w nakładzie 30 mln egzemplarzy. Jakoś mnie to nie dziwi. Zarówno książeczki, jak ich animowane wersje są niesamowicie uzależniające. Pomimo tego, że George to czasami psotnik i robi małe lub większe głupoty ,nie da się go nie kochać. George  stara się pomagać innym, jest bardzo kreatywny i pomysłowy, no i oczywiście wszędobylsko ciekawski.

33965_c

(obrazek źródło: http://www.miniminiplus.pl/program/?full/ciekawski-george_33965)

Strażak Sam – bajka bardzo nielubiana przez mojego męża, który uważa,  że zachowanie jednego z bohaterów- Normana nie uczy dzieci niczego dobrego. Zgadzam się, że Norman nie należy do najspokojniejszych i najgrzeczniejszych postaci, ale jego postępowanie pokazuje dzieciom ciąg przyczynowo skutkowy, jak dane zachowanie może się skończyć, czego należy nie robić i jakich rzeczy unikać. Głównym bohaterem kreskówki jest Sam- idealny strażak, który zawsze pojawia się w odpowiednim czasie i miejscu i nigdy nie zawodzi. Sam jest symbolem dobroci i bezinteresownej pomocniczości. Za co dzieci uwielbiają tę bajkę? Wydaje mi się, że za wartką akcję, ciągle coś się dzieje, za różnorodnych bohaterów- z jednej strony pracowitych strażaków, z drugiej dzieci, które nie raz robią różne głupoty i psoty, no i chyba za ten sygnał alarmowy i piękny wóz strażacki.

37205_1

(obrazek źródło: http://www.miniminiplus.pl/program/full/strazak-sam-6_37205)

Planuję jeszcze post o bajkach z mojego dzieciństwa do których dzięki youtube często wracamy. A wasze dzieci jakie bajki lubią?

You Might Also Like

11 komentarzy

 • Reply SposobyNaDzieci 10 listopada 2014 at 10:24 pm

  U nas rządzi Dora, która świetnie łączy język polski z angielskim.

  • BOBOBEBE
   Reply BOBOBEBE 12 listopada 2014 at 1:05 pm

   ooo nie słyszałam o tej bajce, będę googlać:)

 • Reply mama-granda 10 listopada 2014 at 10:53 pm

  To bardzo chłopięce bajki ;p Choć Lea kilka razy oglądała Tomka u dziadków ;))

  • BOBOBEBE
   Reply BOBOBEBE 12 listopada 2014 at 1:05 pm

   u was to pewnie Pepa króluje:)

 • Reply mama-granda 10 listopada 2014 at 10:53 pm

  Miałam jeszcze dopisać, że ona zafascynowana pociagami jest ;P

 • Reply Mordoklejka Ewelina 11 listopada 2014 at 10:06 am

  My znamy i oglądamy dokładnie wszystkie oprócz Uki. Muszę się bliżej przyjrzeć tej bajce.

  • BOBOBEBE
   Reply BOBOBEBE 12 listopada 2014 at 1:05 pm

   Uki zdecydowanie dla mniejszych dzieci:)

 • Reply minimanlife 11 listopada 2014 at 10:45 am

  u nas rok temu hitem był George – teraz woli Pingwiny z Madagaskaru i Chowder 🙂

  • BOBOBEBE
   Reply BOBOBEBE 12 listopada 2014 at 1:06 pm

   nie ogarniam tych nowych bajek, pingwiny są super, ale o Chowderze nie słyszałam

 • Reply Jadw 12 listopada 2014 at 7:25 pm

  Do listy dla małych chłopców dodałabym jeszcze klasykę tj. Boba Budowniczego, u nas nieprzerwanie od jakiegoś roku. Koniecznie zobaczcie Dorę, chociaż mój synek woli jej kuzyna, czyli Diego- ratownika zwierząt. Uważam, że dopóki rodzice nie wyręczają się bajkami żeby mieć święty spokój, to nie ma zagrożenia 🙂

  • BOBOBEBE
   Reply BOBOBEBE 17 listopada 2014 at 8:12 pm

   wszystkie dzieci kochają Boba, chyba tylko Borys jakoś za nim nie przepada:)

  Leave a Reply