Wakacje z innej epoki

16 czerwca 2015

Pamiętasz wakacje ze swojego dzieciństwa? Przypominasz sobie czym pachniały, jak smakowały? Parę dni temu doszło do mnie jak wszystko się zmienia, jak inne są czasy, w których żyjemy.  Teraz planując wakacje ,sprawdzamy wszystkie opcje, czy jest all inclusive i klimatyzacja w każdym pokoju? Ile centymetrów bagażu możemy zabrać? Pakujemy wszystko w hermetyczne woreczki, walizki na kółkach o określonych kształtach. A kiedyś? No kiedyć to była samowolka i pełna improwizacja. W wypchanych neseserach, na dachach maluchów jechały małe marzenia, sny o przygodzie nad morzem. Zainspirowane „Szatanem z siódmej klasy” i „Wakacjami z duchami”. Bez klimatyzacji, z nogami wciśniętymi w fotel, z dwoma parami butów i trzema sukienkami podróżowały małe brudne od mleka krowiego buzie. Niczym nie ograniczone, pragnące tylko swobody, bryzy morskiej, smaku soli w ustach. Te małe opalone twarzyczki nie znały szeregu restauracji, budek i sklepów. Wiedziały co to są kręcone lody i ryba smażona z kutra. Rok wcześniej te małe rączki rwały ukradkiem papierówki u sąsiada i czereśnie z najwyższej gałęzi. Siedziały na łące i zrywały stokrotki lepkimi od miodu paluszkami. Łuskały słodki groszek, zajadały się twarożkiem z rzodkiewkami i koperkiem, mizerią i młodymi ziemniaczkami. W ciepłe wieczory piły słodką oranżadę, która miała najcudowniejszy smak na świecie. Rano do śniadania podkradały rurki z kremem i ciepłe lody. I skrycie marzyły o długiej podróży pociągiem, takiej z wagonem sypialnym i restauracyjnym, który miał je zawieźć do najdalszych krain, o których czytała im mama na dobranoc. Czasami przez sen słyszały stukot kół i wiedziały, że otworzą oczy w innej rzeczywistości. W takiej pachnącej i smakującej zupełnie inaczej od tej ,którą tak dobrze znają.

DSC_9948_FotorDSC_9972_FotorDSC_9945_FotorDSC_9969_FotorDSC_9952_Fotor

You Might Also Like

6 komentarzy

 • Reply Kasia_m 16 czerwca 2015 at 6:59 pm

  kocham wracać do czasów mojego dzieciństwa, w szczególności do wakacji u dziadków na wsi. Wtedy wszystko było wielką przygodą, szukanie duchów w stodole, łowienie ryb w stawie, dojenie krowy. Teraz urlop budzi we mnie zupełnie inne emocje

  • BOBOBEBE
   Reply BOBOBEBE 16 czerwca 2015 at 7:01 pm

   dokładnie cię rozumiem, jestem ciekawa jak moje dziecko z perspektywy czasu będzie pamiętało wakacje. Mam nadzieję, że nie zapomni smaku lodów truskawkowych i ciasta z rabarbarem:)

 • Reply Matko Zabawko 17 czerwca 2015 at 9:39 pm

  Ile bym dała za zjedzenie serka Giżyckiego! Rety to był smak mojego dzieciństwa, dlaczego go wycofali z produkcji ;( Każde wakacje, ferie, święta czy weekendy spędzone u babci, były również spędzone z serkiem giżyckim..

  • BOBOBEBE
   Reply BOBOBEBE 18 czerwca 2015 at 2:33 pm

   wiesz, że nigdy nie jadłam tego serka.. sprawdziłam – można go kupić:)

 • Reply Kasia Szreder, HaloMisiu 18 czerwca 2015 at 7:36 am

  Mnie najbardziej utkwiły w pamięci wakacje na wsi 🙂 Żadne wycieczki i wyjazdy nie mogły się z nimi równać. Dążę do tego, aby mój syn też miał takie wspomnienia. Nie chciałabym, aby jego wspomnienia były odarte z tego klimatu, blisko natury.

  • BOBOBEBE
   Reply BOBOBEBE 18 czerwca 2015 at 3:10 pm

   wieś ma ten niesamowity czar: laki, pola, zwierzęta. My w tym roku planujemy jechać na wieś pod koniec sierpnia:)

  Leave a Reply