Łojotokowe zapalenie skóry

12 stycznia 2016

Ile taki maluch musi się nacierpieć, aż będzie w stanie powiedzieć co go boli, uwiera, nie pasuje, denerwuje… Gdy na buzi Hugusia pojawiło się parę krostek wydawało mi się, że to nic takiego, zwyczajny trądzik niemowlęcy. Ale gdy owe krostki zaczęły się dziwnie spłaszczać i zmieniać kolor, wiedziałam, że coś jest nie tak. W przeciągu dwóch tygodni z dnia na dzień buźka naszego malucha zaczęła wyglądać koszmarnie. Policzki i broda były w czerwono – brunatnych plamach, na nosie, skroniach, uszach i oczywiście głowie pojawiło się coś przypominające ciemieniuchę. Jedyną pozytywna rzeczą było to, że Hugo był raczej spokojny, co świadczyło o tym, że zmiany skórne go nie swędzą. Najbardziej bałam się, że może to być AZS, które może przybierać różne, niekiedy bardzo ostre postacie. Gdy wszystkie domowe sposoby nie pomogły postanowiliśmy udać się do lekarza, który postawił diagnozę ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY. (ŁZS)

DSC_3329_Fotor

Co to takiego? W związku z tym, że u maluchów gruczoły łojowe nie działaja jeszcze prawidłowo może pojawić się ciemieniucha, która właśnie jest przejawem ŁZS. Najczęściej choroba ma przebieg łagodny i mija po 6-12 miesiącach. Niekiedy jednak dochodzi do ostrzejszego stanu, a oprócz ciemieniuchy mogą pojawić się żółte, tłuste łuski na nosie, za uszami, w pachwinach. Plamy te mogą mieć kolor czerwony i obejmować inne miejsca takie jak policzki, broda, czoło. Każdy przypadek jest inny. U nas zajęta była tylko twarz.

Jak leczyć:

W zależności od przypadku lekarz dobiera odpowiednią kurację. Często zaleca ketokonazol lub maść z antybiotykiem.W naszym przypadku do wyleczenia wystarczyła maść na bazie wazeliny i euceryny. Do tego oczywiście odpowiednia pielęgnacja i smarowanie malucha 3 razy dziennie emolientami.

Różnice pomiędzy AZS a ŁZS:

AZS pojawia się zazwyczaj nie wcześniej niż w 6-8 tygodniu życia malucha, ma podłoże alergiczne, a jego objawy mogą się nasilać po zjedzeniu: mleka, jego przetworów i cukrów. AZS swędzi i utrudnia normalne funkcjonowanie.

ŁZS natomiast nie ma podłoża alergicznego, a przyczyną jego występowania mogą być niedobory w diecie, nierozwinięty układ gruczołów łojowych lub inwazja grzyba z kategorii drożdzopodobnych.  Schorzenie zazwyczaj może pojawić się już w pierwszych dniach życia maluszka.  ŁZS nie swędzi. Najwazniejsze w leczeniu jest dbanie  o odpowiednią higienę skóry, myjąc dziecko za pomocą delikatnych kosmetyków aptecznych i smarując emolientami. W razie konieczności stosując maście. My na szczęcie mamy ŁZS za sobą.

You Might Also Like

5 komentarzy

 • Reply Babatu 12 stycznia 2016 at 3:12 pm

  Kurczę ! To u nas serio to było to samo ! Też myślałam, że to trądzik albo że poszalałam z jedzeniem w święta. Nam na szczęście pomaga seria dermatologiczna z Oillana i kąpiel w emolientach. Nie byłam z tym u lekarza bo zaczęły działać kosmetyki które miałam w domu. Wiesz może czy ŁZS lubi nawracać ? U nas charakterystycznym miejscem były wysypane poza buzią – płatki uszu. No i ciemieniucha jezcze została…
  Buziaki dla Hugo :*

  • BOBOBEBE
   Reply BOBOBEBE 14 stycznia 2016 at 12:07 pm

   Niestety do roku lubi wracać. U nas tez zostały płatki uszu i ciemieniucha, z buzi wszystko zeszło. Buziaki dla Kacperka:*

 • Reply Martyna i Paulina Kwiatkowskie 12 stycznia 2016 at 8:15 pm

  Biedny Hugo. Dobrze, że nie jest to bardzo uciążliwe dla malucha.

  • BOBOBEBE
   Reply BOBOBEBE 14 stycznia 2016 at 12:07 pm

   dokładnie, ważne, że ŁZS nie swędzi.

 • Reply greeneyekitty22 14 stycznia 2016 at 12:08 pm

  Zdrówka!

 • Leave a Reply