AKCESORIA

Rowerowe rewolucje

7 marca 2017

Rowerowa wiosna!

Po przydługiej i jakże mroźnej zimie ,do Wrocławia zawitała wiosna. Słońce zaczęło przygrzewać, ptaki śpiewać, a dzieci wyległy na place zabaw. Tak właśnie pewnego przemiłego ranka powitałem nadchodząca pogodową zmianę, wpadając na mój rower, który leżakował na balkonie czekając na lepsze „czasy”.

Przygotowania

Przyznam się, że po zakończeniu sezonu zdołałem tylko „przesmarować” łańcuch i odstawiłem rower na balkon. Dlatego też, gdzieś po głowie kołatała mi się myśl, że może trzeba go sprawdzić, zanim ruszę na podbój wrocławskich ulic. Spokojnie, wiem co robić. Około 2 tygodni wcześniej otrzymałem SMS’a od Rowerów Stylowych o zbliżającym się terminie przeglądu rocznego. Zadzwoniłem, ustaliłem z serwisem termin doprowadzenia pacjenta i umówiłem się na odbiór.

Dałem ciała

Ale co z przeglądem po zakupowym? Z dna szuflady wygrzebałem instrukcję, przejrzałem wcześniejsze informacje w telefonie i jest! Bezpłatny przegląd po zakupie wypadał jakoś w sierpniu. Zapomniałem o nim, a gdzieś w natłoku innych obowiązków zbagatelizowałem SMS’y, które przychodziły. Nie róbcie tego! Warto poświęcić chwilę i oddać waszą nowo zakupioną ”zabawkę” na kontrolę. Ja tak nie zrobiłem. Zastanawiałem się, czy to „delikatne” zaniedbanie nie wpłynęło na kondycję Batavusa Quipa. Przekonałem się po kilku dniach przy odbiorze.

Serwis

W ramach serwisu podstawowego, na który się zdecydowałem, sztab rowerowych geek’ów dokonał:

– sprawdzania stanu zużycia części

– regulacji przerzutek / biegów

– regulacji hamulców

– dociągnięcia szprych

– smarowania łańcucha

  • kontroli ciśnienia w oponach
  • montażu nowych części i akcesoriów

Upgrade

Ten ostatni punkt miał dla mnie szczególne znaczenie. Zdecydowałem się na zmianę wielkości największej zębatki o „2 zęby”, aby ulżyć sobie w pedałowaniu, kiedy na foteliku z tyłu siedzi Borys. O akcesoriach wartych rozważenia pochylimy się już w kolejnym wpisie.

Serwis „kliniczny”

Oczywiście ,w niektórych przypadkach „klinicznych”, kiedy rower wymaga większej ilości czynności w ramach przywracania do sezonu , można skorzystać z serwisu pełnego, który zawiera czynności zawarte w przeglądzie podstawowym oraz czyszczenie i smarowanie:

– roweru z zewnątrz

– napędu (korba, tryb, łańcuch)

– piast na łożyskach kulkowych (z wyłączeniem piast planetarnych)

– łożysk i misek sterowych

– łożysk i misek suportu

– piwotów hamulców szczękowych

– hamulców rolkowych ( w tym regulacja)

– linek i pancerzy hamulcowych / przerzutek

– hamulców rolkowych lub bębnowych

Dodatkowo serwis wykonuje:

– centrowanie kół

– przegląd oświetlenia

Werdykt

Dlaczego ludzie kupują Holendry? zdecydowanie design, zdecydowanie wygoda podróżowania i z całą pewności jakość wykonania. Batavus Quip po sezonie zimowym był nietknięty przez warunki atmosferyczne. Nienakryty przetrwał zimę bez jakichkolwiek oznak „zmęczenia”. Jeżeli kiedykolwiek będziecie szukać potwierdzenia tych słów, podczas wizyty w Holandii pozwólcie sobie na mały test. Zwróćcie uwagę na jeżdżące tam rowery. Holendry potrafią przetrwać całe lata, bez uszczerbku technologicznego. Strona wizualna jest konsekwencja naszego traktowania jednośladów.

Wydaje się, że to jest właśnie przyczyna zainteresowania tymi rowerami. Przychodząc po Quipa, z przyjemnościa poczekałem kilkanaście minut ,przechadzając się po sklepie ,szukając nowych gadżetów przed rozpoczęciem sezonu rowerowego – mojego i Borysa. I tak znalazłem trzy rzeczy o których napisze już wkrótce.

A w tzw. między czasie delektowałem się świeżo wyciśniętym sokiem z owoców i warzyw, jak to przystało na biurowego sportowca. 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply