GOTOWANIE

Tarta migdałowo-orzechowa z chałwowym wnętrzem

26 kwietnia 2017

Dzisiaj mam dla was przepis na grzeszną i zdrową wersję tej samej tarty. Każda z nich smakuje tak samo pysznie, cudownie komponuje się z dobrą kawą. Jeżeli lubicie bakalie i chałwę ten przepis jest właśnie dla was:) U nas tarta znika w zatrważającym tempie. Niestety dla mnie zazwyczaj niewiele zostaje.

Grzeszna wersja

składniki:

Ciasto:

70 g migdałów

200 g mąki orkiszowej tortowej

40 g zmielonego na puder cukru kokosowego

120 g masła

łyżka śmietany

1 jajko

 

Wnętrze:

300 g chałwy

200 g orzechów włoskich

150 ml śmietany kremówki

Przepis: Migdały mielimy na mąkę, łączymy z kokosowym cukrem pudrem, jajkiem, pociętym na kawałki masłem i śmietaną. Ciasto zagniatamy i chłodzimy  w lodówce, około 30 minut.  W międzyczasie nastawiamy piekarnik do temperatury 170 st, a formę smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą. Wyciągnięte z lodówki ciasto cienko rozwałkowujemy i wylepiamy uprzednio przygotowaną formę.  Następnie pieczemy około 40 minut. Po wyciągnięciu  z piekarnika ciasto pozostawiamu do ostygnięcia i zabieramy się za chałwowy środek. Orzechy mielimy, dodajemy pokruszoną chałwę i śmietankę, całość miksujemy i podgrzewamy parę minut. Następnie wylewamy na ciasto, ozdabiamy migdałami i chłodzimy około godziny w lodówce.

Wersja zdrowsza

składniki:

70 g migdałów

200 g mąki orkiszowej tortowej

3 łyżki ksylitolu

120 g oleju kokosowego lub z pestek winogron

łyżka śmietany kokosowej

1 łyżka siemienia lnianego wymieszanego z 3 łyżkami gorącej wody

 

Wnętrze:

200 g orzechów włoskich

300 g chałwy

150 ml mleka kokosowego

Przepis: Migdały mielimy na mąkę, łączymy z ksylitolem, siemieniem lnianym, olejem i śmietaną kokosową. Ciasto zagniatamy i chłodzimy  w lodówce, około 30 minut.  W międzyczasie nastawiamy piekarnik do temperatury 170 st, a formę smarujemy olejem i wysypujemy bułką tartą. Wyciągnięte z lodówki ciasto cienko rozwałkowujemy i wylepiamy uprzednio przygotowaną formę. Następnie pieczemy około 40 minut. Po wyciągnięciu  z piekarnika ciasto pozostawiamu do ostygnięcia i zabieramy się za chałwowy środek. Orzechy mielimy, dodajemy pokruszoną chałwę i mleko kokosowe całość miksujemy i podgrzewamy parę minut. Następnie wylewamy na ciasto i chłodzimy około godziny w lodówce. Smacznego <3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply