GOTOWANIE

Koktajl truskawkowy – smak dzieciństwa

8 czerwca 2017

Pamietam rękę mamy, ugniatającej je w  wielkiej misce. Robiła to nieśpiesznie, zawsze dokładnie, za pomocą niczego innego jak widelca. Z resztą wydaje mi się, że w tamtych czasach luksusy typu mikser czy robot kuchenny były nam nieznane. Wszystko odbywało się nieśpiesznie za pomocą nakładu własnych sił. Gdy truskawki były już dokładnie rozgniecione ,mama wlewała prawdziwą śmietanę i dodawała cukier. Niby tylko trzy proste  składniki, a smak był iście anielski. Jadłyśmy ten deser i czułyśmy, że zbliżają się wakacje. To był smak szczęścia. Dzisiaj postanowiłam zrobić dwa desery: jeden tradycyjny i drugi w roślinnym wydaniu.

Składniki:

  1. mała puszka schłodzonego mleka kokosowego
  2. duża garść truskawek
  3. 2 łyżki syropu daktylowego
  4. banan

Przepis: Banana kroimy w plasterki i umieszczamy na dnie słoika. Truskawki miksujemy wraz z mlekiem i syropem, dekorujemy plastrami truskawek. Jeżeli wasze dzieci lubią amarantus, albo jaglankę czy quinoę ekspandowaną – warto ją dodać pod dekoracją z truskawek

Składniki:

opakowanie śmietany Klimeko 18%

duża garść truskawek

łyżka cukru kokosowego

truskawki do dekoracji

Przepis: Banany kroimy w plastry , truskawki gnieciemy widelcem, dodajemy śmietanę i cukier, całość miksujemy albo dalej miażdżymy widelcem. Dekorujemy całymi truskawkami lub innymi owocami.

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply